Parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Poznaniu

Archidiecezja Poznańska

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Po raz pierwszy w Archidiecezji Poznańskiej w piątek 11 kwietnia 2014 r. odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 21 w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie, przebiegać będzie z Mosiny do opactwa ojców benedyktynów w Lubiniu (44 km) lub z Żabna do Lubinia (33 km).


Nabożeństwo Drogi Krzyżowej najczęściej kojarzy nam się z przestrzenią kościoła, gdzie za ministrantami niosącymi krzyż i świece oraz kapłanem, wierni w zadumie obchodzą kolejne stacje, wpatrując się w jej przedstawienia na ścianach kościoła. Ekstremalna Droga Krzyżowa (w skrócie: EDK) to niecodzienny pomysł na odprawienie Drogi Krzyżowej, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i miejsce.


Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powstała w krakowskim duszpasterstwie „Męska Strona Rzeczywistości”, założonym przez ks. Jacka Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Wiosna. Po raz pierwszy odbyła się w 2009 r. Jego członkowie w pewnym momencie powiedzieli: W nas narodziło się pragnienie pójścia za znaczeniem słowa „droga”. Ono wskazuje ruch, dążenie, przemieszczanie się. I dlatego postanowiliśmy przejść Drogę Krzyżową: pieszo, nocą, tak, by doświadczyć bólu i cierpienia, na własnej skórze poczuć, że dalej już nie da rady…

 

EDK nie jest dla wszystkich. Wymaga wiary, ducha walki, kondycji fizycznej i psychicznej oraz odwagi. Jej uczestnik wyrusza w samotną wędrówkę, która odbywa się w nocy, w milczeniu, przez około 40 kilometrów. W wyznaczonych do tego miejscach zatrzymuje się, aby medytować stacje Drogi Krzyżowej. Takie świadectwa można spotkać u tych, którzy przeszli już EDK: Było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

 

Idea EDK rozprzestrzenia się na całą Polskę i nie tylko. Po raz pierwszy odbędzie ona się w Archidiecezji Poznańskiej. Rozpocznie się w piątek 11 kwietnia Mszą Świętą o godz. 21.00, celebrowaną w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie. Następnie wyruszymy na Drogę Krzyżową. Planujemy dwie trasy: dłuższą dla mocniejszych kondycyjnie, i krótszą dla nieco słabszych. Pierwsza trasa liczy 44 km i przebiega z Mosiny do opactwa OO. Benedyktynów w Lubiniu; druga liczy 33 km i ma swój początek w Żabnie.

 

Na początku Drogi każdy otrzyma błogosławieństwo, dokładny opis trasy, rozważania, elementy odblaskowe i emblemat EDK jako pamiątkę. Wszystkie informacje dotyczące EDK można znaleźć na stronie internetowej www.edk.org.pl. Tam też należy potwierdzić swój udział. Informacje o EDK z Mosiny można znaleźć również na Facebook'u pod adresem EDK.MOSINA.
W wielu miejscach i parafiach naszej Archidiecezji zostały rozwieszone plakaty z najważniejszymi informacjami o EDK. Wielu młodych ludzi już zgłasza chęć wzięcia udziału w pierwszej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej naszego Poznańskiego Kościoła.
EDK  ma pomóc w głębokim przeżyciu Wielkiego Postu. Jest nietypową formą rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej podczas nocnego marszu do wybranego sanktuarium – piszą organizatorzy.

 

http://www.edk.org.pl/

http://www.archpoznan.pl/content/view/3140/107/

Dzisiaj jest:Imieniny obchodzą:


Liturgia Słowa
Dziś obchodzimy

św. Wojciecha, biskupa i męczennika,
głównego patrona Polski, uroczystość

Imieniny

Wojciecha, Jerzego

myśl dnia
„Żadne kazanie nie jest bardziej skuteczne od dobrego przykładu.”
św. Jan Bosko
czytanie

Dz 1, 3-8
Ps 126
Flp 1, 20c-30
J 12, 24-26
liturgia dnia

Newsletter