Parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Poznaniu

Archidiecezja Poznańska

Niedziela 11.01.2015

Czytania liturgiczne:

Iz 42, 1-7

Ps 29

Dz 10, 34-38

Mk 1, 7-11

 

Psalm

Dawid w hymnie sławiącym moc Boga, wzywa: „Oddajcie Panu chwałę i sławcie Jego potęgę. Oddajcie chwałę Jego imieniu (...) uwielbiajcie Pana.” a wyrazem jego ufności Bogu jest wypowiedziane błogosławieństwo: „niech Pan błogosławi swój lud, darząc go pokojem ”.

 

Księga Izajasza

Bóg przez proroka Izajasza zapowiada swój sposób na obdarowanie pokojem: „Oto mój Sługa (...) Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na Nim spoczął.” Następnie Bóg wypowiada słowa, które kilkaset lat później Jezus przywołuje jako znaki rozpoznawcze Zbawiciela: „ustanowiłem Cię przymierzem dla ludzi, światłością dla narodów, abyś otworzył oczy niewidomym, ażebyś z zamknięcia wypuścił jeńców, z więzienia tych, co mieszkają w ciemności.”

 

Ewangelia Św. Marka

Jan Chrzciciel świadczył o Jezusie: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie (...). Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym.” Jezus przyjął chrzest od Jana, otrzymał Ducha od Ojca oraz potwierdzenie tożsamości: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.” Podobne potwierdzenie (z poleceniem) od Boga o Jezusie usłyszą uczniowie na Górze: „To jest mój syn umiłowany, jego słuchajcie.”(9,7)

 

Dzieje Apostolskie

W domu poganina Korneliusza, który był „pobożny i bojący się Boga", Piotr dzieli się z obecnymi swoim odkryciem: „Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie.” A więc Bóg wie, że w każdym narodzie są tacy, do których trafi Boże Słowo „zwiastując im pokój przez Jezusa Chrystusa”. Ale żeby mieć pokój z Bogiem, trzeba spełnić warunek: „każdy kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów.”(10,43)

Dzisiaj jest:Imieniny obchodzą:


Liturgia Słowa
Dziś obchodzimy

św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, wspomnienie

Imieniny

Cecylii, Marka

myśl dnia
„Dom to nie miejsce, gdzie mieszkasz, ale miejsce, gdzie cię rozumieją.”
Christian Morgenstern
czytanie

2 Mch 7, 1. 20-31
Ps 17
Łk 19, 11-28

liturgia dnia

Newsletter