headerimg

Zdjęcie Pana Jezusa

Najpierw przypatrzmy się Panu Jezusowi według portretu wyrażonego przez XIX wiekami przez Publiusa Sentulusa, rządcę Judei, w liście adresowanym do Senatu i ludu rzymskiego, na dzień imienin Tyberiusza Cezara:

"Zjawił się w tym czasie Mąż wielkiej cnoty, zwany Jezus Chrystus, który żyje z nami i uważany od pogan jako prawdziwy prorok. Uczniowie Jego nazywają Go Synem Bożym, wskrzesza umarłych i uzdrawia chorych. Wzrost tego Męża wyższy nad średni, postać Jego majestatyczna, budząca w patrzących nań miłość i bojaźń. Włosy Jego ciemno blond, równe, spadające w pierścieniach na ramiona i rozdzielone na środku głowy, podobnie jak u Nazarejczyków. Czoło ma gładkie i pogodne. Oblicze bez skazy zmarszczek, ozdobione wdziękiem i miłym uśmiechem. Nos i usta bardzo kształtne, broda gęsta takiej barwy jak i włosy, rozdzielona pośrodku. Wejrzenie Jego szczere a poważne, oczy koloru ciemnego, jaśniejące żywym światłem. W upomnieniach jest groźny, w radach uprzejmy i wymowny, w rozmowie miły i poważny. Nigdy nie widziano Go śmiejącego się, lecz często płaczącego. Cała Jego postać bardzo kształtna, ręce nadzwyczaj delikatne. Mówi mało, a zawsze mądrze i skromnie. Iście, jest to człowiek, który Swą osobliwością i pieknością przechodzi wszystkie syny ludzkie."

Źródło: modlitewnik Skarby Nieba, 1928, Nihil obstat 1930 r.

zdjęcie Pana Jezusa zrobione przez brata Elię

Wizerunek Pana Jezusa pochodzi ze zdjęcia zrobionego przez włoskiego stygmatyka, brata Elię Cataldo ze wspólnoty Apostołów Bożych (Apostoli di Dio) w Calvo, w Umbrii. Fotografia powstała, gdy psychiatryczna komisja lekarska badała brata Elię. Zdjęcie pustej ściany w kościele miało być odpowiedzią brata Elii na pytanie czyj słyszy głos. Komisja zakupiła w tym celu dla niego aparat z kliszą na 12 zdjęć. Na zdjęciach towarzyszących wydarzeniu fotoreporterów oraz jedenastu zdjęciach br. Elii wyszła jedynie biała ściana. Film dokumentalny o bracie Elji, który wyemitowano w telewizji Trwam można obejrzeć w internecie. Zakonnika przyjął na audiencji Benedykt XVI. Artykuł o bracie Elji ukazał się w Gościu Niedzielnym.