Niedziela 07.07.2019

14 Niedziela Zwykła   07.07.2019

Czytania liturgiczne:      Iz 66,10-14c;  Ps 66;  Ga 6,14-18;  Łk 10,1-12.17–20

Czy Twoje imię jest zapisane w niebie?

Księga Izajasza               Bóg zapowiada inny czas

Inicjatywa Boga: „Przywoływałem ich, a nie chcieli mnie słuchać, przemawiałem do nich, a nie chcieli mnie usłyszeć, lecz popełniali na moich oczach to, co złe i czego nie chciałem, aby wybierali”(66,4). Odczytany cel: „wy wszyscy, którzyście smucili się” z powodu ich uporu, wy, „którzy z drżeniem przyjmujecie Jego słowo”, powiedzcie im „że imię Pana mogłoby się objawić w ich radości”(66,5). Skutek: „Ręka Pana da się poznać Jego czcicielom”. Bóg mówi: „Jak kogo matka pociesza, tak Ja będę was pocieszał. I to w Jeruzalem”. Bo to Jerozolima będzie miejscem ostatnich wydarzeń zbawczych i zwycięstwa Jezusa. „Sami tego doświadczycie i wtedy rozraduje się serce wasze”.

Ewangelia Św. Łukasza          Czas wypełnia się w Jezusie

Inicjatywa Boga: „Wybrał Pan innych siedemdziesięciu dwóch i posłał ich przed sobą po dwóch  do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam iść zamierzał”. „Idźcie, oto Ja was posyłam”. Odczytany cel: dotrzeć do zainteresowanych rozmową o Bogu, dać świadectwo o Tym, który idzie za nimi: „uzdrawiajcie chorych” i „mówcie im: Już blisko was jest królestwo Boże”. „Gdy wejdziecie do jakiegoś miasta i nie przyjmą was, wyjdźcie na jego główne ulice i powiedzcie: Nawet proch z waszego miasta, który przylgnął do naszych stóp, strząsamy wam i mówcie im: Już blisko was jest królestwo Boże”. Skutek: będzie zależny od gotowości do nawrócenia tych, do których uczniowie trafią. „Jeśli tam będzie człowiek pokoju, wasze (powitalne) „Pokój” spocznie na nim; jeśli nie, wróci do was”. Posłani uczniowie wrócili i „z radością opowiadali: Panie, na Twoje imię nawet demony są nam uległe”. Czy takiego powodu do radości oczekiwał Jezus? „Nie z tego jednak się cieszcie, że duchy są wam uległe, cieszcie się, że wasze imiona w niebie są zapisane”. Na krótko przed zdradą Judasza, Jezus będzie prosił Ojca: „nie tylko za tymi tu (uczniami) proszę, lecz i za tymi, którzy dzięki ich słowu uwierzą we Mnie, aby wszyscy jedno byli”(J 17,20).

List św. Pawła do Galatów      Duch Święty prowadzi „zapisanych w niebie

Inicjatywa Boga: „wykupić tych pod Prawem, abyśmy mogli dostąpić usynowienia. A skoro jesteście synami, posłał Bóg do serc naszych Ducha swego Syna”(4,4-6). Odczytany cel: „oby nigdy mi się nie zdarzyło, żebym czym innym się chlubił, niż krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Dzięki Niemu świat z jego filozofią, wartościami, religiami – przestał istnieć; „świat dla mnie jest ukrzyżowany, a ja dla świata”. Również przepisy Prawa: np. obrzezanie, już nie mają znaczenia. Liczy się tylko „nowe stworzenie”, fakt, że  narodziłem się na nowo z Ducha. Skutek: a którzy tego myślenia trzymać się będą, „spłynie na nich (…) pokój i miłosierdzie”. „Łaska Pana naszego , Jezusa Chrystusa, niech bracia , będzie z wami”.

Psalm 66          „Chodźcie, posłuchajcie tego, co On uczynił mojej duszy,
co chcę opowiedzieć wam wszystkim,  żyjącym w bojaźni Boga.  Wołałem do Niego ustami,
 wielbiłem Go swoim językiem”.  „Błogosławiony niech będzie Bóg,
bo nie odrzucił mojej prośby, ani nie odmówił mi swojego miłosierdzia”
 
Fragmenty Pisma Świętego pochodzą z „Biblii pierwszego Kościoła”-
przekładu  ks. prof. Remigiusza Popowskiego
=============================================================================
Serdecznie zapraszamy !
„Spotkanie z Biblią”  o godz. 19:00
w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca.
„Kurs Biblijny”  o godz. 19:00
w trzeci poniedziałek miesiąca

Drukuj   E-mail