25 Niedziela Zwykła 22.09.2024
Czytania liturgiczne: Mdr 2,12; Ps 54; Mk 9,30-37; Jk 3,16 – 4,3
Bóg, który zna motywacje działania każdego człowieka.
Dlaczego twoje wybory w codziennym życiu są takie jakie są?
Księga Mądrości Idę za Bożymi wskazaniami, nie oczekując,
że spotkam się z uznaniem u ludzi?
Wiedzą, że „jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z ręki przeciwników”, „i będzie ocalony”. Widzą, że „życie jego niepodobne do innych i drogi jego odmienne”. Mówią „jest potępieniem naszych zamysłów, sam widok jego jest dla nas przykry. Uznał nas za coś fałszywego i stroni od dróg naszych jak od nieczystości”. Postanawiają, „zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia się naszym sprawom”, „dotknijmy go obelgą i cierpieniem”, chcemy zobaczyć co warta jest „jego łagodność i doświadczyć jego cierpliwości”. Brzmi znajomo?
Jak sobie radzisz w podobnych doświadczeniach w twoim życiu?
Ewangelia św. Marka Jak małe dziecko ufam Jezusowi i Jego rozstrzygnięciom?
„Jezus usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!». Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał”. Co kieruje człowiekiem, gdy wybiera osoby, którymi się otacza? Kogo uznaję za autorytet? Z kim pragnę związać się na całe życie? Z kim chcę spędzać wspólnie czas? Małe dziecko ma prosty wzór poznawania świata i sposobu reagowania na to, co mu niesie życie. „Mój tata powiedział” jest często jedynym uzasadnieniem jego postawy. W czasach Jezusa, całym światem dla dziecka była rodzina. W tych obecnych naszych pytaniach o dobry wybór, jaki udział ma Słowo Jezusa, tożsame z Ojcem? Uczniowie właśnie usłyszeli o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, Tego z którym spędzali tyle czasu. Jak się przejęli Jego wypowiedzią? Czy zapytali dlaczego to mówi? Co dla nich to oznacza? Nie. Posprzeczali się o to, kto z nich największy.
Jak w twoim życiu objawia się postawa małego dziecka i jego ufności do taty? Jak wprowadzasz do życia Słowo Ojca?
List św. Jakuba Przyjmuję Boże standardy w relacjach międzyludzkich ?
„Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami dokonanymi z łagodnością właściwą mądrości! Natomiast jeżeli żywicie w sercach waszych gorzką zazdrość i skłonność do kłótni, to nie przechwalajcie się i nie sprzeciwiajcie się kłamstwem prawdzie! Nie na tym polega zstępująca z góry mądrość, ale mądrość ziemska, zmysłowa i szatańska”(3,13-15). „Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy”. To czego pragnie moje „ja” bierzemy za mądrość. Stąd „żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz”. A przecież Słowo komunikuje: „Komu brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma”(1,5).
Jak ty szukasz mądrości dla swoich wyborów i decyzji? Skąd czerpiesz motywacje by żyć jak żyjesz?
Serdecznie zapraszamy na "Spotkanie z Biblią" o godz. 19:00 w drugi i czwarty wtorek miesiąca !